top of page

Czym jest rendering produktowy i jak go wykorzystać w projektowaniu produktów i marketingu?

Rendering produktowy to proces tworzenia wizualizacji produktu za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie realistycznej i przekonującej wizualizacji produktu przed jego fizycznym stworzeniem, co pozwala na oszczędność czasu i kosztów. Rendering produktowy jest niezwykle przydatny w projektowaniu produktów oraz marketingu, ponieważ umożliwia dokładne zaprezentowanie produktu w różnych wariantach, w kontekście konkretnego środowiska czy sytuacji użytkowania, co zwiększa jego atrakcyjność dla klientów. W niniejszym artykule omówimy, czym jest rendering produktowy, jakie są jego zalety i w jakich branżach jest stosowany, a także jakie korzyści może przynieść w projektowaniu produktów i prowadzeniu skutecznej kampanii marketingowej.Terminologia


Przede wszystkim zacznijmy od wyjaśnienia kilku najważniejszych określeń:


Wizualizacja: to ogólna nazwa graficznych metod tworzenia, analizy i przekazywania informacji. Ludzie dzięki niej wymieniają się ideami abstrakcyjnymi i komunikatami mającymi oparcie w rzeczywistości. W dzisiejszych czasach wizualizacja wpływa na sposób prowadzenia badań naukowych, jest rutynowo wykorzystywana w dziedzinach technicznych i medycynie, służy celom dydaktycznym i może być również pojmowana jako środek wyrazu artystycznego. W języku projektowym wykorzystywanym przez projektantów przez wizualizację rozumie się obraz wygenerowany komputerowo, lub za pomocą technik manualnych (np. design sketching), jednak obecnie główną techniką przekazu idei w projektowaniu jest wykorzystywanie programów komputerowych..


- Rendering: to graficzne przedstawienie cyfrowo zapisanej treści w formie właściwej dla danego środowiska, na przykład wyświetlenie strony internetowej zapisanej w kodzie HTML. Część programu komputerowego odpowiedzialna za renderowanie nazywana jest mechanizmem renderującym, silnikiem renderującym lub rendererem.

W języku projektowyh, graficznym czy wizualnym poprzez rendering rozumie się obraz wygenerowany poprzez komputer, z użyciem programów komputerowych. W zależności od potrzeby wykorzystuje się wiele różnych programów, dla fotorealistycznych wizualizacji produktów, mebli i wnętrz wykorzystuje się programy takie jak 3ds Max z silnikami renderującymi np. vray lub corona, inne programy których używa się do generowania fotoerealistycznych renderingów to m.in. Blender czy Cinema 4D. W celach projektowych, kiedy realizm przedstawienia jest mniej istotny, a najważniejsze jest pokazanie technicznych aspektów produktu, korzysta się z programów jak Rhino, Keyshot, czy nawet SolidWorks.

Jeszcze innych programów użyjemy do przygotowania grafik do gier komputerowych, czy efektów specjalnych w filmie.


W języku potocznym, w codziennym znaczeniu słowa wizualizacja i rendering stosuje się często zamiennie, ponieważ ich znaczenie w marketingu i projektowaniu jest zbliżone.Zastosowanie renderingu i wizualizacji


Rendering i wizualizacja mają wiele zastosowań i mogą być wykorzystywane przez wiele teamów w wielu firmach.


- Projektanci i zespoły projektowe korzystają z technik renderingu i wizualizacji, aby jak najbardziej jasno i czytelnie przedstawić klientom, producentom lub technologom swoje pomysły na projekt. W zależności od użytego programu wizualizacje mogą być techniczne lub realistyczne.

- Działy R&D, wdrożeń, badań i rozwoju wykorzystują wizualizacje do celów komunikacyjnych wewnątrz firmy, np. do przedstawiania postępów pracy innym działom lub do komunikacji z podwykonawcami i działami technologicznymi.


- Działy marketingu, promocji i PR najczęściej wykorzystują wizualizacje do bezpośredniego i pośredniego kontaktu z klientami. Tworzenie wizualizacji stanowi obecnie główne narzędzie budowania treści wykorzystywanych w katalogach, publikacjach, newsletterach czy na portalach społecznościowych. Możliwości wizualizacji i renderingu komputerowego pozwalają na ich wykorzystanie w praktycznie wszystkich mediach, a rodzaj przedstawienia zależy tylko od kreatywności zespołu.Rodzaje wizualizacji


Niektóre z rodzajów wykorzystywanych wizualizacji to:


- Prezentacja produktu w formie statycznego renderingu we wnętrzu polega na pokazaniu produktu w najlepszym świetle w różnych wnętrzach, co jest często wykorzystywane przez producentów mebli, projektantów i innych producentów produktów.

- Animacje produktów we wnętrzach lub na aranżacjach to ruchome obrazy, które wykorzystywane są przez projektantów i marketingowców do prezentacji produktu w bardzo realistyczny i animowany sposób. Animacje często pokazują funkcje i działanie produktu.


- Fotorealistyczne renderingi wnętrz są wykorzystywane przez architektów i architektów wnętrz, a także firmy budowlane i wykończeniowe.


- Animowane renderingi wnętrza to ruchome obrazy i filmy, które prezentują wnętrze, często z wykorzystaniem animacji walk-through, która imituje przejście przez pomieszczenie. Często w animacji używa się również ruchomych elementów, takich jak plusk wody lub ruch wiatru, aby obudzić prezentowane wnętrza.


- Fotorealistyczne renderingi budynków i krajobrazów zewnętrznych są wykorzystywane przez deweloperów, firmy budowlane, urbanistów, projektantów przestrzeni oraz urzędy i organizacje odpowiedzialne za zagospodarowanie przestrzeni.


- Exploded view to rodzaj wizualizacji, który prezentuje produkt w rozstrzeleniu i podział na elementy, z których się składa. Jest to często wykorzystywane przez projektantów, inżynierów i technologów do lepszej komunikacji projektu.


- Packshot to wizualizacja produktu na białym lub przezroczystym tle, prezentująca walory produktu bez upiększeń. Jest to często wykorzystywane przez zespoły sprzedażowe i marketingowe do rzetelnego zaprezentowania oferowanego produktu. Packshoty są również bardzo popularne w e-commerce, gdzie stanowią część sklepów internetowych.


To jak wygląda docelowy rendering zależy od kreatywności i stylistyki osoby lub zespołu, który go wykonuje. Pracę nad renderingiem zawsze warto rozpocząć od inspiracji i mooboardów, które pozwolą na określenie charakteru wizualnego przyszłej wizualizacji.

Ze względu na to, że całość wizualizacji jest tworzona przez artystów 3D od podstaw w programie, stylistyka i rodzaj przedstawienia można z łatwością dostować do potrzeb i języka wizualnego, nieważne czy wizualizacja ma być minimalistyczna, czy ekspresyjna, czy stylistyka tła dla prezentowanego produktu ma być zachowana w stylu skandynawskim, futurystycznym, modernistycznym, mid-century, czy boho - nic nie stoi na przeszkodzie. W przeciwieństwie do czasochłonnych przygotowań do sesji zdjęciowych, tutaj każde wnętrze, czy krajobraz zewnętrzny, o dowolnej wielkości, tworzy się w komputerze, bez generowania kosztów, bez ryzyka zniszczenia produktu, oraz z nieograniczonymi możliwościami edycji i poprawek. Również sam prezentowany produkt jest tworzony od podstaw w programie 3D, co pozwala na nanoszenie poprawek i edycji tak, żeby prezentowany na wizualizacji produkt wiernie oddawał rzeczywistość.


W Studio Politowicz zajmujemy się tworzeniem grafiki komputerowej od wielu lat. Zdobyte doświadczenie pozwala nam pracować dla topowych polskich marek meblarskich, a także wielu innych marek uznanych w polskim designie. Pracujemy również dla marek kosmetycznych, oświetleniowych, deweloperów, oraz współpracujemy z projektantami wnętrz i architektami.


Jeśli chesz dowiedzieć się więcej o procesie powstawania wizualizacji, uzyskać wycenę lub skonsultować swój pomysł, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz, lub bezpośrednio z nami pod numerem telefonu, lub poprzez email.
66 views0 comments
bottom of page